Dağpen Plastik Güneş Enerjisi Santrali - GES

Adıyaman'da bulunan Dağpen Plastik Güneş Enerjisi Santrali - GES; 500 kWe kurulu gücü ile ortalama 201 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Dağpen Plastik Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :500 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 730 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Adıyaman, Gölbaşı
İşletmeci Firma :Dağpen Plastik

Dağpen Plastik Güneş Enerjisi Santrali - GES Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesindedir. Dağpen Plastik firmasına ait santral 500 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1809. Adıyaman'ın ise 25. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 372. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Dağpen Plastik Güneş Enerjisi Santrali ortalama 730.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 201 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Dağpen Plastik Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 244 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 759.200 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 730.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 122.574 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Dağpen Plastik Güneş Enerjisi Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller