Cumhuriyet Sucukları Güneş Enerji Santrali

Afyonkarahisar'da bulunan Cumhuriyet Sucukları Güneş Enerji Santrali; 670 kWe kurulu gücü ile ortalama 269 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Cumhuriyet Sucukları GES Bilgileri
Kurulu Güç :670 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 978 MWh
Güneş Paneli :SolarTürk
Santralin Yeri :Afyonkarahisar, Merkez
İşletmeci Firma :Cumhuriyet Sucukları

Cumhuriyet Sucukları Güneş Enerji Santrali Afyonkarahisar'ın Merkez ilçesindedir. Türkiye'nin 1856. Afyonkarahisar'ın ise 20. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 374. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te SolarTürk marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Cumhuriyet Sucukları GES ortalama 978.200 kilovatsaat elektrik üretimi ile 269 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Cumhuriyet Sucukları GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 327 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.017.328 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 978.200 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 164.250 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Cumhuriyet Sucukları Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller