Cem İplik Güneş Enerji Santrali

Kahramanmaraş'ta bulunan Cem İplik Güneş Enerji Santrali; 500 kWe kurulu gücü ile ortalama 201 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Cem İplik Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :500 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 730 MWh
Santralin Yeri :Kahramanmaraş, Pazarcık
İşletmeci Firma :Cem İplik

Cem İplik Güneş Enerji Santrali Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesindedir. Cem İplik firmasına ait santral 500 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1895. Kahramanmaraş'ın ise 73. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 397. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Cem İplik Güneş Santrali ortalama 730.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 201 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Cem İplik Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 244 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 759.200 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 730.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 122.574 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Cem İplik Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller