Ceges Elektrik Üretim Güneş Enerjisi Santrali

Ankara'da bulunan Ceges Elektrik Üretim Güneş Enerjisi Santrali; 1 MWe kurulu gücü ile ortalama 402 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Ceges Elektrik Üretim GES Bilgileri
Kurulu Güç :1 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Santralin Yeri :Ankara, Şereflikoçhisar
İşletmeci Firma :Ceges Elektrik Üretim

Ceges Elektrik Üretim Güneş Enerjisi Santrali Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesi Kadıncık Köyü, Sadıklı Gediği Mevkii bölgesindedir. Ceges Elektrik Üretim firmasına ait santral 1 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1712. Ankara'nın ise 40. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 259. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Ceges Elektrik Üretim GES ortalama 1.460.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 402 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Ceges Elektrik Üretim GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 489 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.518.400 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.460.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 245.149 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Ceges Elektrik Üretim Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller