Büyükeceli Camii Güneş Enerji Santrali

Mersin'de bulunan Büyükeceli Camii Güneş Enerji Santrali; 2,50 kWe kurulu gücü ile ortalama 1 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Büyükeceli Camii Bilgileri
Kurulu Güç :2,50 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 3 MWh
Santralin Yeri :Mersin, Akkuyu
İşletmeci Firma :Büyükeceli Camii

Büyükeceli Camii Güneş Enerji Santrali Mersin'in Akkuyu ilçesindedir. Türkiye'nin 2075. Mersin'in ise 54. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 600. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Büyükeceli Camii ortalama 3.449 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Büyükeceli Camii sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 3.587 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 3.449 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 579 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Büyükeceli Camii Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller