Büyükçekmece Gölü Yüzer Güneş Enerji Santrali

İstanbul'da bulunan Büyükçekmece Gölü Yüzer Güneş Enerji Santrali; 240 kWe kurulu gücü ile ortalama 96 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Büyükçekmece Gölü Yüzer GES Bilgileri
Kurulu Güç :240 kWe
Üretim Kapasitesi :350 MWh-yıl
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 350 MWh
Güneş Paneli :Parla Güneş Paneli
Santralin Yeri :İstanbul, Büyükçekmece
İşletmeci Firma :İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Büyükçekmece Gölü Yüzer Güneş Enerji Santrali İstanbul'un Büyükçekmece ilçesindedir. Türkiye'nin 1943. İstanbul'un ise 53. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 481. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Parla Güneş Paneli marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Büyükçekmece Gölü Yüzer GES ortalama 350.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 96 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Büyükçekmece Gölü Yüzer GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 117 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 364.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 350.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 58.769 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Büyükçekmece Gölü Yüzer Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

İstanbul'a içme suyu sağlayan Büyükçekmece Gölü üzerinde inşa edilen güneş enerjisi santrali, Türkiye'nin ilk yüzer güneş enerji santralidir. Tesiste her biri 260 W gücünde 960 adet polikristal fotovoltaik panel kullanılmıştır.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller