Konar Enerji Burdur Tefenni GES

Burdur'da bulunan Konar Enerji Burdur Tefenni GES; 3,96 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.652 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Burdur Tefenni GES Bilgileri
Kurulu Güç :3,96 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 6 GWh
Güneş Paneli :Solar Frontier
Santralin Yeri :Burdur, Tefenni
İşletmeci Firma :Konar Enerji

Konar Enerji Burdur Tefenni GES Burdur'un Tefenni ilçesindedir. Konar Enerji firmasına ait santral 3,96 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1289. Burdur'un ise 10. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 111. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Solar Frontier marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Burdur Tefenni GES ortalama 6.000.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.652 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Burdur Tefenni GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 2.009 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 6.240.000 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 6.000.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.007.460 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Konar Enerji Burdur Tefenni GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller