Bor Badak Güneş Enerjisi Santrali

Niğde'de bulunan Bor Badak Güneş Enerjisi Santrali; 6,68 MWe kurulu gücü ile ortalama 2.946 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Niğde Bor Badak Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :6,68 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0.0082
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 10 GWh
Santralin Yeri :Niğde, Bor
İşletmeci Firma :
Lisans No :Lisanssız
Bor Badak Güneş Enerjisi Santrali

Bor Badak Güneş Enerjisi Santrali Niğde'nin Bor ilçesi Badak bölgesindedir. Türkiye'nin 909. Niğde'nin ise 3. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 40. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Niğde Bor Badak Güneş Enerjisi Santrali ortalama 9.752.800 kilovatsaat elektrik üretimi ile 2.946 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Niğde Bor Badak Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 3.096 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 3.803.592 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 9.752.800 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 1.637.593 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Bor Badak Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Santral 7 farklı lisanssız GES yatırımından oluşmaktadır. Bunlar;
İsken Enerji, Deksen Enerji, Borsan Enerji, Bor İnşaat, Bor İnşaat 2, Saken Enerji ve Atasa Enerji tesisleridir.