Blok Bims Güneş Enerji Santrali (GES)

Nevşehir'de bulunan Blok Bims Güneş Enerji Santrali (GES); 276 kWe kurulu gücü ile ortalama 111 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Blok Bims Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :276 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 403 MWh
Güneş Paneli :Canadian Solar
Santralin Yeri :Nevşehir, Merkez
İşletmeci Firma :Blok Bims

Blok Bims Güneş Enerji Santrali (GES) Nevşehir'in Merkez ilçesi Niğde Yolu 13. Km. bölgesindedir. Türkiye'nin 2016. Nevşehir'in ise 9. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 492. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Canadian Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Blok Bims Güneş Santrali ortalama 402.960 kilovatsaat elektrik üretimi ile 111 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Blok Bims Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 135 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 419.078 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 402.960 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 67.661 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Blok Bims Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller