Beşler Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES)

Kayseri'de bulunan Beşler Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES); 1 MWe kurulu gücü ile ortalama 441 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Beşler Tekstil Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :1 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,001
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Güneş Paneli :Canadian Solar
Santralin Yeri :Kayseri, Melikgazi
İşletmeci Firma :Beşler Tekstil
Lisans No :Lisanssız
Beşler Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES)

Beşler Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES) Kayseri'nin Melikgazi ilçesi Kayseri Organize Sanayi Bölgesi bölgesindedir. Beşler Tekstil firmasına ait santral 1 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1438. Kayseri'nin ise 47. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 183. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Canadian Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Beşler Tekstil Güneş Santrali ortalama 1.460.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 441 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Beşler Tekstil Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 463 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 569.400 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.460.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 245.149 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Beşler Tekstil Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.Enerji Haberleri