Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES

Ankara'da bulunan Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES; 4 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.764 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :4 MWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,005
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 6 GWh
Santralin Yeri :Ankara, Haymana
İşletmeci Firma :Besa Grup
Lisans No :Lisanssız
Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES

Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES Ankara'nın Haymana ilçesi Balçıkhisar bölgesindedir. Besa Grup firmasına ait santral 4 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1100. Ankara'nın ise 22. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 76. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali ortalama 5.840.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.764 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.854 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 2.277.600 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 5.840.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 980.594 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.