Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES

Ankara'da bulunan Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES; 4 MWe kurulu gücü ile ortalama 1.608 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :4 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 6 GWh
Santralin Yeri :Ankara, Haymana
İşletmeci Firma :Besa Grup

Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES Ankara'nın Haymana ilçesi Balçıkhisar bölgesindedir. Besa Grup firmasına ait santral 4 MWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1337. Ankara'nın ise 23. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 125. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali ortalama 5.840.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 1.608 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 1.955 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 6.073.600 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 5.840.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 980.594 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Besa Grup Haymana Güneş Enerji Santrali - GES enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller