Batı Özlüce Atıksu Arıtma Tesisi Güneş Enerji Santrali

Bursa'da bulunan Batı Özlüce Atıksu Arıtma Tesisi Güneş Enerji Santrali; 220 kWe kurulu gücü ile ortalama 88 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Özlüce Atıksu Arıtma Güneş Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :220 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 321 MWh
Güneş Paneli :Axitec Solar
Santralin Yeri :Bursa, Nilüfer
İşletmeci Firma :Bursa Büyükşehir Belediyesi

Batı Özlüce Atıksu Arıtma Tesisi Güneş Enerji Santrali Bursa'nın Nilüfer ilçesi Özlüce bölgesindedir. Türkiye'nin 2052. Bursa'nın ise 50. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 519. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Axitec Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Özlüce Atıksu Arıtma Güneş Santrali ortalama 321.200 kilovatsaat elektrik üretimi ile 88 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Özlüce Atıksu Arıtma Güneş Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 108 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 334.048 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 321.200 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 53.933 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Batı Özlüce Atıksu Arıtma Tesisi Güneş Enerji Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı faaliyet gösteren BUSKİ'nin Batı Özlüce Atıksu Arıtma Tesisi'nin ihtiyacı olan elektriğin bir kısmını karşılaması amacıyla projelendirilen fotovoltaik panelli güneş enerji santrali 250 kWp (220kWe) güce sahiptir.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller