Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi

Bartın'da bulunan Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi; 250 kWe kurulu gücü ile ortalama 84 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Bartın Güneş Enerjisi Tesisi Bilgileri
Kurulu Güç :250 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,0003
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 277 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Bartın, Merkez
İşletmeci Firma :Bartın İl Özel İdaresi
Lisans No :Lisanssız
Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi

Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi Bartın'ın Merkez ilçesindedir. Bartın İl Özel İdaresi firmasına ait santral 250 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1721. Bartın'ın ise 3. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 433. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Bartın Güneş Enerjisi Tesisi ortalama 276.500 kilovatsaat elektrik üretimi ile 84 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Bartın Güneş Enerjisi Tesisi sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 88 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 107.835 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 276.500 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 46.427 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.