Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi

Bartın'da bulunan Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi; 250 kWe kurulu gücü ile ortalama 76 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Bartın Güneş Enerjisi Tesisi Bilgileri
Kurulu Güç :250 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 277 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Bartın, Merkez
İşletmeci Firma :Bartın İl Özel İdaresi

Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi Bartın'ın Merkez ilçesindedir. Türkiye'nin 2031. Bartın'ın ise 4. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 502. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Bartın Güneş Enerjisi Tesisi ortalama 276.500 kilovatsaat elektrik üretimi ile 76 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Bartın Güneş Enerjisi Tesisi sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 93 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 287.560 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 276.500 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 46.427 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Bartın İl Özel İdaresi Güneş Enerjisi Tesisi enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller