Attalos Güneş Enerji Santrali (GES)

Manisa'da bulunan Attalos Güneş Enerji Santrali (GES); 990 kWe kurulu gücü ile ortalama 437 kişinin tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Attalos Güneş Enerji Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :990 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0,001
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 1 GWh
Santralin Yeri :Manisa, Salihli
İşletmeci Firma :Hun Yapı Enerji Grubu
Lisans No :Lisanssız
Attalos Güneş Enerji Santrali (GES)

Attalos Güneş Enerji Santrali (GES) Manisa'nın Salihli ilçesi Adala Kasabası bölgesindedir. Hun Yapı Enerji Grubu firmasına ait santral 990 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1480. Manisa'nın ise 33. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 252. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. Attalos Güneş Enerji Santrali ortalama 1.445.400 kilovatsaat elektrik üretimi ile 437 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Attalos Güneş Enerji Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 459 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 563.706 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.445.400 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 242.697 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Attalos Güneş Enerji Santrali (GES) enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Kronoloji

Mart 2014: Hun Yapı firmasına ait Attalos Güneş Enerji Santrali devreye alındı.