Antalya Havalimanı Güneş Enerjisi Santrali

Antalya'da bulunan Antalya Havalimanı Güneş Enerjisi Santrali; 250 kWe kurulu gücü ile ortalama 100 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Antalya Havalimanı GES Bilgileri
Kurulu Güç :250 kWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 365 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Antalya
İşletmeci Firma :

Antalya Havalimanı Güneş Enerjisi Santrali Antalya'da bulunmaktadır. Türkiye'nin 2030. Antalya'nın ise 68. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 501. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Antalya Havalimanı GES ortalama 365.000 kilovatsaat elektrik üretimi ile 100 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Antalya Havalimanı GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 122 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 379.600 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 365.000 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 61.287 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Antalya Havalimanı Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi


Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller