Antalya Arena (Stadyum) Güneş Enerjisi Santrali

Antalya'da bulunan Antalya Arena (Stadyum) Güneş Enerjisi Santrali; 1,24 MWe kurulu gücü ile ortalama 498 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Antalya Arena Güneş Enerjisi Santrali Bilgileri
Kurulu Güç :1,24 MWe
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 2 GWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Antalya
İşletmeci Firma :GSGM

Antalya Arena (Stadyum) Güneş Enerjisi Santrali Antalya'da bulunmaktadır. Türkiye'nin 1636. Antalya'nın ise 43. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 217. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Antalya Arena Güneş Enerjisi Santrali ortalama 1.810.400 kilovatsaat elektrik üretimi ile 498 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Antalya Arena Güneş Enerjisi Santrali sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 606 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 1.882.816 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 1.810.400 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 303.984 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Antalya Arena (Stadyum) Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.

Twitter'da
takip et

@enerjiatlasi
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller