Ankara Baharat Bakliyat Güneş Enerjisi Santrali

Ankara'da bulunan Ankara Baharat Bakliyat Güneş Enerjisi Santrali; 27,60 kWe kurulu gücü ile ortalama 12 kişiye düşen tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılar.

Ankara Baharat Bakliyat GES Bilgileri
Kurulu Güç :27,60 kWe
Kurulu Güce Oranı :% 0
Yıllık Elektrik Üretimi :~ 43 MWh
Güneş Paneli :Yingli Solar
Santralin Yeri :Ankara, Polatlı
İşletmeci Firma :Ankara Baharat Bakliyat
Ankara Baharat Bakliyat Güneş Enerjisi Santrali

Ankara Baharat Bakliyat Güneş Enerjisi Santrali Ankara'nın Polatlı ilçesindedir. Ankara Baharat Bakliyat firmasına ait santral 27,60 kWe kurulu gücü ile Türkiye'nin 1968. Ankara'nın ise 66. büyük enerji santralidir. Tesis ayrıca Türkiye'nin 562. büyük Güneş Enerji Santrali'dir. GES'te Yingli Solar marka fotovoltaik güneş paneli kullanılmıştır. Ankara Baharat Bakliyat GES ortalama 42.960 kilovatsaat elektrik üretimi ile 12 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilir. Ankara Baharat Bakliyat GES sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 14 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapmaktadır.

Bu üretim kapasitesine sahip olan bir Güneş Enerji Santrali lisanssız elektrik üretim tesisi ile elektrik faturasının ulusal elektrik fiyatları üzerinden yılda yaklaşık 16.754 TL daha az geleceği söylenebilir. Ayrıca yıllık 42.960 kWh üretim kapasitesine sahip olan böyle bir enerji tesisin ürettiği elektrik TEİAŞ tarafından yurtdışından ithal edilmiş olsaydı toptan fiyatı ile yaklaşık olarak 7.213 TL ödeme yapılacaktı. Bu nedenle Ankara Baharat Bakliyat Güneş Enerjisi Santrali enerjide dışa bağımlılığımızın azalmasına da katkıda bulunur.


Enerji Haberleri