Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi

Türkiye'de lisanslı ve lisanssız güneş enerji santralleri ile gerçekleştirilen elektrik üretimine dair veriler, detaylı grafikler.

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi (Yıllık)

2014-2022 yılları arası güneş enerjisi ile gerçekleştirilen elektrik üretimine dair veriler aşağıdaki grafikte gösterilmiştir. Grafik üzerindeki değerler GWh dır.

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi (Yıllık)

Güneş Enerjisi ile Elektrik Tüketimini Karşılama

Güneş enerjisi ile üretilen elektrikle toplam tüketimin ne kadarı karşılanıyor? Bu sorunun cevabı, şebeke bağlantısı olmayan ya da lisanssız üretim kapsamında üretim yaparak öz tüketiminin önemli bir bölümünü bu yolla karşılayan tesis sayısının fazla olması nedeniyle oldukça zor. Fakat şebekeye verilen yani ihtiyaç fazlası üretilerek başkalarının kullanımına sunulan enerji miktarı bilinmekte. Toplam tüketim miktarı da tüketime sunulan enerji değeri üzerinden hesaplandığından güneş enerjisi ile elektrik tüketimimizin ne kadarının karşılandığını bir ölçüde bulabiliyoruz. Buna göre 2014-2022 yılları arası güneş enerjisi ile gerçekleştirilen "ihtiyaç fazlası" elektrik üretimi ve toplam tüketimimiz hesaplandığında, aşağıdaki grafik ortaya çıkmaktadır.

Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretimi (Yıllık)
Enerji HaberleriYeni Eklenen Santraller