Ülkelere Göre Dünya Petrol Rezervi

2015 yılı dünya petrol rezervinin ülkelere göre dağılımı ve toplam rezerv.

Dünya'daki kanıtlanmış petrol rezervi 2015 yılı içinde gerçekleşen tüketime rağmen yeni keşiflerle 2015 sonunda önceki yıla göre binde 2 oranında artmıştır. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından hazırlanan verilere göre 2015 sonu itibariyle toplam rezerv 1 trilyon 659 milyar varil veya 263,8 milyar ton seviyesindedir. 2012 yılına kadar dünyanın en fazla petrol rezervine sahip olan ülkesi Suudi Arabistan iken, 2012 yılı içerisinde Venezuella'da keşfedilen yeni kaynaklar ile 2013'ten itibaren Dünya'nın lider petrol zengini ülkesi Venezuella olmuştur.

ÜLKELERE GÖRE PETROL REZERVİ (milyon varil)
SıraÜlke2014 Rezervi2015 Rezervi15/14 DeğişimPay %
1Venezuela297.740298.3500,2017,98
2Suudi Arabistan268.350268.289-0,0216,17
3Kanada173.200172.481-0,4210,39
4İran157.300157.8000,329,51
5Irak140.300144.2112,798,69
6Kuveyt104.000104.000-6,27
7Birleşik Arap Emirlikleri97.80097.800-5,89
8Rusya80.00080.000-4,82
9Libya48.47048.363-0,222,91
10Nijerya37.14037.070-0,192,23
11ABD36.52036.520-2,20
12Kazakistan30.00030.000-1,81
13Katar25.24025.2440,021,52
14Çin Halk Cumhuriyeti24.37624.6491,121,49
15Brezilya15.05015.3141,760,92
16Cezayir12.20012.200-0,74
17Meksika10.0739.812-2,590,59
18Angola9.0609.011-0,540,54
19Ekvador8.2408.8327,180,53
20Azerbaycan7.0007.000-0,42
21Hindistan5.6435.643-0,34
22Norveç5.8255.497-5,630,33
23Umman4.9745.1513,550,31
24Sudan5.0005.000-0,30
25Mısır4.4004.400-0,27
26Vietnam4.4004.400-0,27
27Malezya4.0004.000-0,24
28Endonezya3.7413.693-1,310,22
29Yemen3.0003.000-0,18
30İngiltere2.9792.9820,100,18
31Suriye2.5002.500-0,15
32Uganda2.5002.500-0,15
33Kolombiya2.3772.4452,860,15
Avusturalya1.4331.193-16,760,07
Danimarka805611-24,110,04
İtalya561545-2,850,03
Türkiye378334-11,430,02
Almanya233227-2,480,01
Hollanda150145-3,370,01
Polonya154142-7,240,01
Fransa9084-6,130,01
Japonya4444-0,00
Diğer ülkeler1818-1,461,09
Dünya toplamı1.655.5611.659.5320,24100