Ülkelere Göre Dünya Doğal Gaz Rezervi

2015 yılı dünya doğalgaz rezervinin ülkelere göre dağılımı ve toplam rezerv.

Dünya'daki kanıtlanmış doğalgaz rezervi yeni keşiflere rağmen tüketimin keşiflerden fazla olması sonucu OPEC tarafından hazırlanan verilere göre 2015 yılında önceki yıla oranla binde 3 oranında gerilemiştir. 2014 sonunda 202,6 trilyon m3 olan toplam rezerv bu gerilemeyle 201,9 trilyon m3 seviyesine gelmiştir.

ÜLKELERE GÖRE DOĞALGAZ REZERVİ (milyar m3)
SıraÜlke2014 Rezervi2015 Rezervi15/14 DeğişimPay %
1Rusya49.54149.541-24,53
2İran34.02033.500-1,5316,59
3Katar24.53124.299-0,9512,03
4ABD11.01111.011-5,45
5Türkmenistan9.9049.904-4,90
6Suudi Arabistan8.4898.5881,174,25
7Birleşik Arap Emirlikleri6.0916.091-3,02
8Venezuela5.6175.7021,502,82
9Nijerya5.3245.284-0,752,62
10Cezayir4.5044.504-2,23
11Avusturalya3.7033.703-1,83
12Çin Halk Cumhuriyeti3.2753.4395,001,70
13Irak3.1583.158-1,56
14Endonezya2.8392.775-2,251,37
15Malezya2.6902.690-1,33
16Norveç2.5472.445-4,001,21
17Mısır2.1682.168-1,07
18Kanada2.0282.0420,691,01
19Kazakistan1.9181.918-0,95
20Kuveyt1.7841.784-0,88
21Özbekistan1.6081.608-0,80
22Libya1.5051.505-0,75
23Hindistan1.4271.4844,000,73
24Azerbaycan1.2911.291-0,64
25Hollanda1.044981-6,000,49
26Ukrayna944944-0,47
27Umman950931-2,000,46
28Pakistan736736-0,36
29Brezilya4714852,990,24
30Myanmar485485-0,24
31Bengladeş418418-0,21
32Peru414414-0,20
33İngiltere407387-4,990,19
Danimarka90,090,0-0,04
Almanya63,063,0-0,03
Polonya62,960,4-3,970,03
İtalya53,753,7-0,03
Türkiye19,419,0-1,970,01
Diğer ülkeler5.4795.465-0,262,71
Dünya toplamı202.611201.967-0,32100