İllere Göre Rüzgar Santrali Kurulu Gücü

Türkiye'deki 81 ilin 27'sinda rüzgar santrali ile elektrik üretimi yapılıyor. RES kurulu gücü en fazla olan il Balıkesir.

05.08.2016
İllere Göre Rüzgar Santrali Kurulu Gücü

Ülkemizde lisanslı + lisanssız rüzgar santrali kurulu gücü 5084 MWe güce ulaştı. 27 farklı ile dağılan tesislerden yılda 13 milyar kilovatsaatten fazla elektrik enerjisi üretiliyor.

İllere göre en fazla rüzgar santrali Balıkesir'de bulunmaktadır. Balıkesir'de tüm RES'leri yüzde 18'i yer almakta olup il genelindeki rüzgar kurulu gücü 924 MW seviyesindedir. Balıkesir'i 874,33 MW ile İzmir, 544,55 MW ile Manisa ve 359,10 MW ile Hatay takip etmekte olup ülke genelindeki toplam kapasitenin yarısından fazlası bu 4 ilde yer almaktadır.

İl bazında RES kurulu gücünün gelişimini aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

İLLERE GÖRE RÜZGAR SANTRALLLERİ
S.İL12 Nisan 20161 Temmuz 20161 Ağustos 2016
1Balıkesir882,00924,00924,00
2İzmir772,72845,62874,33
3Manisa541,35544,55544,55
4Hatay345,93359,10359,10
5Çanakkale282,20305,20309,30
6Osmaniye185,00220,00238,55
7Aydın205,60205,60205,60
8İstanbul174,95184,95184,95
9Kayseri146,10179,10181,50
10Kırşehir150,00150,00150,00
11Edirne96,70128,70131,20
12Tekirdağ130,10130,10130,10
13Afyonkarahisar128,20128,20128,20
14Mersin123,00123,00123,00
15Amasya39,0066,0081,00
16Sivas78,0078,0078,00
17Tokat40,1040,1070,10
18Isparta8,3440,0060,00
19Uşak54,0054,0054,00
20Bursa50,0050,0050,00
21Muğla49,6049,6049,60
22Kırklareli42,0042,0048,00
23Bilecik39,0039,0539,05
24Adıyaman25,0025,0025,00
25Kahramanmaraş24,0024,0024,00
26Yalova-13,5013,50
27Karaman7,007,007,00


Enerji Atlası







Enerjii Haberleri