Ağustos'ta YEKDEM birim maliyeti 25,34 TL oldu

Ağustos ayı YEKDEM birim maliyeti 25,34 TL oldu.

18.09.2017
Ağustos'ta YEKDEM birim maliyeti 25,34 TL oldu

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması uygulamasından kaynaklanan 1 MWh enerji için ek maliyet Ağustos ayında 25,34 TL oldu.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında 15,511 TL/MWh olan birim maliyet bu yılın Ağustos ayında oluşan maliyetle yüzde 63 artmış oldu. Nisan ayında 53,466 TL ile rekor kıran YEKDEM birim maliyeti, 2017'nin ilk 8 ayında ise ortalama 36,959 TL/MWh olarak gerçekleşti.

YEKDEM birim maliyeti 2016 yılında 24,365 TL olarak hesaplanmıştı.


YEKDEM Birim Maliyet Gelişimi (TL/MWh)
Aylar201420152016201717/16 Fark
Ocak1,3752,11618,50326,508%43
Şubat1,0876,25932,39628,881-%11
Mart2,5839,29137,47943,938%17
Nisan1,31314,18932,44553,466%65
Mayıs1,33013,22534,07951,681%52
Haziran1,41510,02123,25439,177%68
Temmuz0,7949,07324,56126,679%9
Ağustos0,8006,59115,51125,340%63
Eylül1,5096,05219,878
Ekim1,8389,76720,919
Kasım1,17510,34821,840
Aralık1,9397,90511,509
Aylık Ortalama1,4308,73624,36536,959%52

Enerji Atlası
verimli, yerel, temiz enerjili geleceğe..





Enerjii Haberleri