Jeotermal Santralleri (JES) YEKDEM Geliri

Jeotermal Santralleri (JES), YEKDEM gelirinin detaylı analizi.

Jeotermal Enerji Santralleri için YEKDEM geliri

YEKDEM'den faydalanan jeotermal enerji santralleri, üretilen 1 kWh elektrik için 10,5 $ sent veya yerli teçhizat kullanımına bağlı olarak bir miktar daha fazla bir ücretle elektriğini satmaktadır. 2013 yılı Ocak ayından 2016 yılı Aralık ayına kadar jeotermal enerji santrallerinden üretilen 1 MWh elektrik için elde edilen yaklaşık gelir ve ilgili döneme ait PTF aritmetik ortalamaları aşağıdaki grafiklerde ve tablolarda gösterilmiştir.

JES'ler için YEKDEM geliri

JES'ler için YEKDEM geliri

JES'ler için YEKDEM geliri (TL/MWh)
DönemPTFYEKDEM GeliriYEKDEM Avantajı
Ocak155,41184,1328,71
Şubat135,15188,3953,24
Mart127,55189,7862,23
Nisan144,48188,4844,00
Mayıs137,88197,7059,82
Haziran147,41201,9754,56
Temmuz157,29202,6045,31
Ağustos151,73213,1261,39
Eylül156,40213,6957,29
Ekim143,69208,7565,06
Kasım150,55211,6861,13
Aralık192,09223,5331,45
2013 Ort.150,08201,9851,90
Ocak163,23238,1474,91
Şubat171,57232,2060,63
Mart139,44226,1986,75
Nisan160,61221,9661,35
Mayıs155,18219,4664,28
Haziran152,35222,7270,37
Temmuz175,97223,8447,87
Ağustos177,67226,4748,80
Eylül163,82238,9475,12
Ekim155,70231,1375,42
Kasım180,89231,9151,02
Aralık177,19244,1666,96
2014 Ort.163,97229,7665,79
Ocak172,88253,6780,79
Şubat140,10263,12123,02
Mart124,39274,22149,83
Nisan101,72278,67176,95
Mayıs108,50278,96170,47
Haziran124,66281,73157,06
Temmuz132,81292,11159,30
Ağustos154,66306,17151,51
Eylül160,69317,42156,72
Ekim137,63305,85168,23
Kasım133,69305,43171,75
Aralık163,64306,19142,55
2015 Ort.138,01288,63150,62
Ocak149,58310,67161,10
Şubat104,09310,71206,62
Mart108,98296,40187,43
Nisan118,48293,94175,46
Mayıs117,50309,69192,18
Haziran141,70302,69161,00
Temmuz135,06316,09181,03
Ağustos161,48309,99148,51
Eylül139,75314,82175,07
Ekim140,51325,53185,03
Kasım148,06358,58210,51
Aralık (298 gün)168,57365,80197,23
2017 Ort.163,61317,91154,30

Yapılan hesaplamalarda dolar fiyatı olarak her ayın son işgünü için TCMB tarafından açıklanan dolar alış kuru baz alınmıştır. Her aya ait tüm günsonu fiyatlarından aritmetik ortalama çalışması yakın zamanda yapılacaktır.