Güneş Enerji Santralleri (GES) YEKDEM Geliri

Güneş Enerji Santralleri (GES), YEKDEM gelirinin detaylı analizi.

Güneş Santralleri için YEKDEM geliri

YEK destekleme mekanizmasına dahil olan güneş enerji santralleri, üretilen 1 kWh elektrik için 13,3 $ sent veya yerli teçhizat kullanımına bağlı olarak bir miktar daha fazla bir ücretle elektriğini satmaktadır. Türkiye'de YEKDEM'den faydalanabilecek ilk lisanslı GES 2016'da faaliyete girmişte olsa, lisanssız güneş enerji santralleri için de kıyaslama yapılabilmesi amacıyla hazırlanan, 2013 yılı Ocak ayından 2016 yılı Aralık ayına kadar güneş santrallerinden üretilen 1 MWh elektrik için elde edilen yaklaşık gelir ve ilgili döneme ait PTF aritmetik ortalamaları aşağıdaki grafiklerde gösterilmiştir.

GES'ler için YEKDEM geliri

GES'ler için YEKDEM geliri

GES'ler için YEKDEM geliri (TL/MWh)
DönemPTFYEKDEM GeliriYEKDEM Avantajı
Ocak155,41233,2377,81
Şubat135,15238,63103,48
Mart127,55240,38112,84
Nisan144,48238,7494,26
Mayıs137,88250,43112,55
Haziran147,41255,83108,42
Temmuz157,29256,6299,34
Ağustos151,73269,95118,23
Eylül156,40270,67114,27
Ekim143,69264,42120,73
Kasım150,55268,13117,58
Aralık192,09283,1491,05
2013 Ort.150,08255,85105,77
Ocak163,23301,64138,42
Şubat171,57294,12122,55
Mart139,44286,51147,07
Nisan160,61281,15120,54
Mayıs155,18277,98122,81
Haziran152,35282,11129,76
Temmuz175,97283,53107,56
Ağustos177,67286,87109,20
Eylül163,82302,65138,83
Ekim155,70292,76137,06
Kasım180,89293,76112,86
Aralık177,19309,26132,07
2014 Ort.163,97291,03127,06
Ocak172,88321,31148,44
Şubat140,10333,28193,18
Mart124,39347,34222,95
Nisan101,72352,98251,26
Mayıs108,50353,35244,86
Haziran124,66356,85232,19
Temmuz132,81370,01237,19
Ağustos154,66387,81233,16
Eylül160,69402,06241,37
Ekim137,63387,42249,79
Kasım133,69386,88253,20
Aralık163,64387,84224,20
2015 Ort.138,01365,60227,59
Ocak149,58393,52243,94
Şubat104,09393,56289,48
Mart108,98375,45266,47
Nisan118,48372,32253,84
Mayıs117,50392,27274,77
Haziran141,70383,41241,71
Temmuz135,06400,38265,32
Ağustos161,48392,66231,18
Eylül139,75398,77259,02
Ekim140,51412,34271,83
Kasım148,06454,20306,13
Aralık (168 gün)170,46467,56297,10
2017 Ort.159,47403,04243,57

Yapılan hesaplamalarda dolar fiyatı olarak her ayın son işgünü için TCMB tarafından açıklanan dolar alış kuru baz alınmıştır. Her aya ait tüm günsonu fiyatlarından aritmetik ortalama çalışması yakın zamanda yapılacaktır.